Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Leczenie alkoholizmu » Jak zapobiec uzależnieniu

Jak zapobiec uzależnieniu

Nałóg to silny przymus wykonywania jakiejś czynności bądź przyjmowania substancji psychoaktywnych. Zażywanie narkotyków, picie alkoholu czy połykanie garściami leków zmieniają stan świadomości i pozwalają na chwilę zapomnieć o problemach, bólu, rozpaczy czy emocjach. Ale nie na długo. Trudności wracają ze zdwojoną siłą. Zachowania i używki znieczulające stosowane długotrwale prowadzą do uzależnienia, które jest chorobą. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak się nie dać wciągnąć w nałóg?

Jak zapobiec uzależnieniu

Ilość używek zmieniających stan świadomości stale rośnie. Są wśród nich m.in. dopalacze, alkohol, narkotyki czy leki, ale także różne wynalazki chemiczne powstające jak grzyby po deszczu, trudne do sklasyfikowania. Statystyki dotyczące używek przerażają. Z Raportu o Stanie Narkomanii w Polsce 2018* wynika, że „według danych z badań populacyjnych odsetek osób, które miały kontakt z narkotykami w ciągu ostatniego roku jest 18 razy większy od odsetka osób mających kontakt z alkoholem.”

Czy osoby sięgające po używki mają wcześniej refleksję, jak łatwo się uzależnić? Albo, jak zapobiec uzależnieniu, zanim będzie za późno? I czy na pewno chcą podjąć pierwszy krok dla chwilowego haju, by za jakiś czas ocknąć się bez pieniędzy, rodziny i realnego życia żebrząc na dworcu? Zastanów się, jak zapobiec uzależnieniu. A jeśli niepokoi Cię Twoje picie, przeczytaj Czy jestem alkoholikiem.

Młoda narkomanka
Odsetek osób, które miały kontakt z narkotykami w ciągu ostatniego roku jest 18 razy większy od odsetka osób mających kontakt z alkoholem.

Załamana narkomanka

Szukanie ulgi i poczucie beznadziei w początkach leczenia uzależnienia

Często tłumaczymy rodzinom osób trafiających do naszego ośrodka terapii uzależnień, że narkoman nie myśli i nie zachowuje się racjonalnie. Związki chemiczne zawarte w narkotykach powodują zmianę procesów zachodzących w mózgu. Utrwalanie przez uzależnionych specyficznych, aspołecznych zachowań z pogranicza prawa i moralności wpływa stopniowo na sposób myślenia, postrzegania świata i działania.

Jeśli zastanawiasz się czy problem uzależnienia dotyczy Ciebie lub bliskiej Ci osoby, skonsultuj się ze specjalistą z ośrodka leczenia uzależnień. Możesz czuć niepewność co do swojego zażywania i niepokoi Cię ciągła chęć wracania do tego stanu ulgi oraz rosnące poczucie beznadziei, kiedy nie zażywasz. To dobry moment na konsultację. Jeśli te symptomy są dla Ciebie niepokojące, to bardzo dobrze. Możesz sobie pomóc. Ten proces jest odwracalny, chęć do życia bez używek wróci.

Uzależnienie to choroba rozwijająca się stopniowo, niekiedy latami. Jak opowiadają pacjenci naszego ośrodka terapii uzależnień Od-Nowana początku brałem sporadycznie, potem zrobiło się tego nagle za dużo, a potem już nie mogłem przestać”. Każda czynność życiowa wydaje się być atrakcyjniejsza i sensowniejsza, kiedy się jest na haju. Stany trzeźwości to niepokój, ból i chęć ucieczki. Życie wydaje się przytłaczać swoim ciężarem. Odstawienie zaczyna oznaczać cierpienie tak ogromne, że szukanie ulgi za wszelką cenę wydaje się być lepszym rozwiązaniem.

Sprawdź, jak zapobiec uzależnieniu

Jeśli zastanawiasz się, jak zapobiec uzależnieniu. Oto co możesz zrobić, aby się przed nim uchronić:

  • Bądź asertywny i stanowczy. Nie wstydź się mówić „nie”. Jeśli znajomi namawiają Cię do wypicia kolejnej butelki alkoholu lub wzięcia substancji psychoaktywnych - odmów. Nie ulegaj presji. Jeśli ugniesz się raz, dużo trudniej będzie Ci odmówić przy kolejnej okazji.
  • Zmień otoczenie. To, kim się otaczasz, może w znaczący sposób wpływać na Twoje zachowania i decyzje. To Ty wybierasz swoich znajomych. Możesz spokojnie znaleźć prawdziwych przyjaciół. Takich, którym nie będziesz musiał nic udowadniać. Takich, którym nie będzie zależało, abyś się wyniszczył.
  • Dbaj o dobre relacje z najbliższymi. Rodzina, bliscy, przyjaciele to Twoja siła. Nie bój się prosić ich o pomoc i wsparcie. Jeśli są wśród nich osoby, na które możesz liczyć. Nawet, jeśli już czujesz, że masz problem, zwróć się o pomoc do tej osoby w rodzinie, co do której wiesz, że jest wobec Ciebie serdeczna.
  • Edukuj się. Świadomość tego, czym jest nałóg i jakie są jego konsekwencje, często pomaga ustrzec się przed nim. Bycie narkomanem to nie trend i nie zabawa! To ciężka, śmiertelna choroba
Mężczyzna odmawiający alkoholu
Bądź stanowczy w swoich poglądach – wiesz, że możesz się uzależnić? To nie pozwól, aby inni wmawiali Ci, że nic się nie stanie.
  • Znajdź zdrowe sposoby radzenia sobie ze stresem. Aktywność fizyczna, joga, medytacja, ćwiczenia oddechowe czy psychoterapia to dobre alternatywy dla używek.
  • Odkryj swoje pasje. Zastanów się, jakie działania sprawiają Ci przyjemność? Znajdź czas, aby je realizować. Sport albo rękodzieło to doskonałe sposoby spędzania wolnego czasu pozwalające na oderwanie się od codziennych problemów. Zobacz, co ma do zaoferowania pobliski dom kultury. To wciąż mające bardzo ciekawą ofertę centra skupiające ludzi szukających pasji.
  • Skorzystaj z pomocy specjalisty. Jeśli obawiasz się, że Ty lub Twój bliski może być uzależniony, nie czekaj. Poszukaj pomocy. Korzystanie ze wsparcia ośrodka terapii uzależnień to nie słabość, lecz przejaw Twojej siły i odwagi. O tym, gdzie szukać pomocy w przypadku czynnego uzależnienia od narkotyków przeczytasz tutaj.

 

Każde uzależnienie zaczyna się od pierwszego razu. Jeśli masz go już za sobą, zrób wszystko, aby nie było kolejnego. Kolejnego narkotyku, kolejnego urwanego filmu, kolejnego sposobu, aby zaimponować otoczeniu, doznać ulgi i poczuć, że możesz wszystko. Tak, możesz wszystko, ale nie wszystko jest dla Ciebie dobre.

Jeśli podejrzewasz, że Twój bliski jest uzależniony od alkoholu, leków czy substancji psychoaktywnych, nie czekaj. Powiedz bliskiej osobie, że się o nią martwisz, informuj o negatywnych skutkach nałogu i miejscach, w których może znaleźć profesjonalne wsparcie specjalistów leczenia uzależnień.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami pod nr tel. 503 909 093.

Raport o stanie narkomanii w Polsce 2018

 

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: