Objawy alkoholizmu na twarzy są tym bardziej widoczne, im bardziej nasilony jest u danej osoby problem uzależnienia od alkoholu. Twarz alkoholika zmienia się wraz z postępem choroby, nabierając charakterystycznych dla tego nałogu cech. Jak wyglądają ludzie uzależnieni od alkoholu i dlaczego właśnie tak?
Z niepokojem obserwujesz zmiany w wyglądzie i zachowaniu swoim lub bliskiej Ci osoby wywołane przez alkohol? Nie zwlekaj – wiemy, jak pomóc.
Rysopisy takich osób mogłyby brzmieć podobnie: zmęczona twarz, zniszczona cera, wysuszona skóra, spuchnięty nos, podkrążone oczy, widoczne zmarszczki, nienaturalne zaczerwienienie, dziwny grymas… Oznaki alkoholizmu na twarzy widać zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Zmiany na twarzy alkoholika czy alkoholiczki wynikają nie tylko z ogólnego zaniedbania (osoby uzależnione często nie utrzymują odpowiedniego poziomu higieny, nie troszczą się o zdrowe odżywianie, właściwy tryb życia etc.), ale przede wszystkim z tego, co dzieje się w organizmie pod wpływem nadużywania alkoholu.
Jak wygląda twarz alkoholika
Nadmiar alkoholu rozregulowuje i wyniszcza cały organizm: upośledza pracę narządów (między innymi wątroby czy trzustki), zaburza metabolizm, zaostrza objawy innych chorób (na przykład łuszczycy), negatywnie wpływa na psychikę i wygląd, wreszcie zmienia twarz alkoholika…
- Matowa skóra, zmęczona, niezdrowa cera, przebarwienia, głębsze zmarszczki, bruzdy na twarzy… Dlaczego alkohol zmienia twarz? Organizm osoby uzależnionej od alkoholu, która regularnie spożywa duże ilości trunków, jest w zasadzie permanentnie odwodniony (alkohol działa moczopędnie). Brak wody powoduje przesuszenie skóry, w tym skóry twarzy, a to rodzi dalsze konsekwencje, jak: zmiana koloru (cera jest szarawa, źle odżywiona), utrata jędrności (skóra staje się cieńsza i szorstka), uwydatnienie zmarszczek (nadmierne spożywanie alkoholu sprawia, że organizm wytwarza mniej kolagenu), podatność na różnego rodzaju stany zapalne, brak ochrony przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, na przykład takich jak promienie słoneczne czy mróz, co niszczy skórę.
- Zmieniająca rysy twarzy alkoholika, nieschodząca opuchlizna. Dlaczego alkoholik puchnie na twarzy? Obrzęk to również efekt braku dostatecznej ilości płynów i zaburzenia prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych. Organizm, w odpowiedzi na poalkoholowe odwodnienie, próbuje zatrzymywać wodę w tkankach – stąd opuchnięcie twarzy.
- Wysuszone, zniszczone, spękane wargi. Dlaczego? Podobnie jak skóra twarzy, również usta odczuwają niedostateczne nawodnienie, na skutek którego wargi mogą być bardzo suche, niekiedy boleśnie spękane, a tym samym podatne na infekcje.
- Rozszerzone naczynia krwionośne, czerwony nos, rumień na policzkach… Dlaczego alkoholik ma czerwoną twarz? Alkohol podnosi ciśnienie, rozszerza i napina naczynia krwionośne, które często pękają. Na skórze widać tak zwane pajączki, podskórne mikrowylewy oraz inne przebarwienia. Rozszerzenie i pękanie naczyń krwionośnych potęgowane jest przez rozkład alkoholu do postaci aldehydu octowego. Wywołane przez niego charakterystyczne zaczerwienienie nosa i policzków jest nazywane rumieniem alkoholowym. Co więcej, nadmierne spożywanie alkoholu sprzyja rozwojowi trądziku różowatego. Jednym z jego późnych objawów jest guzowatość nosa (rhinophyma, nos alkoholowy) spowodowana m.in. przerostem gruczołów łojowych.
- Podkrążone oczy, sińce, worki pod oczami, oczy przekrwione lub zażółcone. Dlaczego pojawia się taka zmiana ich koloru? Powodem mogą być rozszerzone i pękające naczynia krwionośne (mocno przekrwione oczy) oraz jednoczesne zmniejszenie zdolności krwi do krzepnięcia (alkohol rozrzedza krew) lub nieprawidłowości w zakresie pracy wątroby (żółtaczka alkoholowa) będące wynikiem jej uszkodzenia przez nadmierne, długotrwałe, regularne spożywanie alkoholu.
Zmiany na twarzy u alkoholika pojawiają się stopniowo i mogą się utrzymywać nawet po zaprzestaniu picia. Ich cofnięcie wymaga odtrucia organizmu, abstynencji i czasu niezbędnego do regeneracji.
Objawy alkoholizmu na twarzy to nie wszystko
Poza charakterystycznymi rysami twarzy alkoholika czy przedwczesnym starzeniem się twarzy alkoholiczki (bo szczególnie dobrze widać ten proces u kobiet), nadmierne picie alkoholu i choroba alkoholowa powodują także inne zmiany w wyglądzie osoby uzależnionej. Długotrwały alkoholizm wpływa na kondycję włosów i paznokci, na kształt sylwetki, a także na sposób poruszania się.
Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi między innymi do niedoborów witaminy B, C, D, E, a także żelaza, cynku i innych potrzebnych pierwiastków. Zaburza ponadto równowagę hormonalną organizmu, co również wywołuje wiele niepożądanych zmian. Chorobę alkoholową widać w całym ciele.
Z powodu braku witamin i minerałów osłabiają się paznokcie, a odwodniona i źle odżywiona skóra głowy skutkuje tym, że włosy tracą zdrowy wygląd i naturalny blask – matowieją, przerzedzają się, wypadają.
Sylwetka alkoholika z czasem staje się coraz bardziej wątła, ponieważ alkohol praktycznie pozbawia osobę uzależnioną mięśni – możliwości ich utrzymania czy zbudowania. Utrata siły i masy mięśniowej związana jest zazwyczaj z brakiem aktywności fizycznej u alkoholika, z niezdrowym odżywianiem, upośledzonym wchłanianiem składników odżywczych przez organizm i zmniejszeniem syntezy białka – głównego budulca mięśni. Osoby długotrwale spożywające alkohol często tracą więc na wadze, co nie oznacza, że wszyscy są wychudzeni. Organizm alkoholika nieco inaczej gromadzi tłuszcz – głównie na brzuchu – co sprawia, że sylwetka staje się nieproporcjonalna. Do tych wszystkich zmian wyglądu dochodzi jeszcze tak zwany kaczy chód. Charakterystyczny sposób chodzenia i chwiejny krok osoby cierpiącej na zaawansowaną chorobę alkoholową wynika z zaburzeń równowagi.
***
Dowiedz się więcej o nałogach, chorobie alkoholowej, jej przebiegu i skutkach oraz możliwościach leczenia alkoholizmu.