Zastanawiasz się, jak poradzić sobie z problemem alkoholizmu bliskiej osoby? Chcesz pomóc, ale nie wiesz jak? Masz za sobą nieudane próby wspierania chorego w nałogu, które nie przyniosły oczekiwanego efektu? Przeczytaj, jak postępować z alkoholikiem, aby nie szkodzić jemu i sobie.
Masz bliską osobę, która zmaga się z alkoholizmem? Próbujesz pomóc, ale nie wiesz, jak podejść do tematu, by nie zaszkodzić? Skontaktuj się z nami — razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie, które pomoże Tobie i twojej rodzinie.
Twoja rola w walce z chorobą alkoholową u bliskiej osoby – dlaczego wiedza jest kluczowa?
Spis treści
- 1 Twoja rola w walce z chorobą alkoholową u bliskiej osoby – dlaczego wiedza jest kluczowa?
- 2 Jak wspierać bliską osobę pozostającą w czynnym uzależnieniu
- 2.1 10 wskazówek, jak postępować z alkoholikiem, aby pomóc jemu i sobie
- 2.1.1 1. Przestań obwiniać samego siebie
- 2.1.2 2. Nie wzbudzaj poczucia winy
- 2.1.3 3. Nie bierz tego osobiście
- 2.1.4 4. Nie kontroluj
- 2.1.5 5. Nie próbuj leczyć
- 2.1.6 6. Nie ukrywaj problemu
- 2.1.7 7. Nie akceptuj niedopuszczalnego zachowania
- 2.1.8 8. Poszukaj specjalistycznego wsparcia
- 2.1.9 9. Rozmawiaj
- 2.1.10 10. Nie kłóć się z alkoholikiem, gdy jest pod wpływem alkoholu
- 2.1 10 wskazówek, jak postępować z alkoholikiem, aby pomóc jemu i sobie
Choroba alkoholowa łączy się z olbrzymim cierpieniem zarówno dla bliskich, jak i chorego. To walka, w której racjonalne argumenty otoczenia często nie wystarczają, by zatrzymać chorego przed dalszym sięganiem po alkohol. Zmagając się z taką sytuacją, łatwo popaść w zniechęcenie i poczucie bezradności. Być może również Ty masz za sobą trudne doświadczenia, wielokrotnie próbowałeś pomóc osobie, która zmaga się z problemem alkoholowym i zastanawiasz się, co jeszcze można zrobić, aby skutecznie ją wesprzeć.
W naszym ośrodku leczenia uzależnień OD-NOWA często spotykamy rodziny zmagające się z takimi wyzwaniami. Zadają one podobne pytania: „Jak mogę pomóc, by naprawdę przyniosło to skutek?”, „Czy nieświadomie robię coś, co może utrwalać problem?”. Właśnie dlatego tak ważne jest zrozumienie, jak postępować z alkoholikiem.
Odpowiednia wiedza daje siłę, by przerwać błędne koło zachowań, które mogą mieć negatywny wpływ i wspierać uzależnienie, zamiast pomagać choremu w utrzymaniu trzeźwości. Dzięki niej można nauczyć się, jak w mądry i świadomy sposób wspierać bliską osobę z problemem alkoholowym, jednocześnie dbając o własne granice i dobrostan emocjonalny.
Zatrzymaj się na chwilę i pamiętaj: Twoje działania mają znaczenie. Dzięki nim możesz być realnym wsparciem dla bliskiej osoby w trudnej drodze do wyzdrowienia.
Jak wspierać bliską osobę pozostającą w czynnym uzależnieniu
Wieloletnie życie w związku z osobą uzależnioną odbija się nie tylko na alkoholiku, ale także Tobie i całej rodzinie. Co więcej, jeśli Twoje myśli i działania koncentrują się wokół alkoholu i pijącego partnera, może to oznaczać, że cierpisz z powodu współuzależnienia i również potrzebujesz pomocy.
Zrozumienie istoty nałogu i przyjęcie innego podejścia to pierwszy krok w przezwyciężeniu tej trudnej sytuacji. Alkoholizm prowadzi do momentu, w którym osoba uzależniona traci kontrolę nad swoim zachowaniem oraz ilością spożywanego alkoholu. Efektem tego staje się destrukcyjny wpływ na życie uzależnionego, który częściej sięga po alkohol, ale także na życie jego bliskich.
Poniżej przedstawiamy wskazówki, które mogą pomóc w udzielaniu wsparcia osobie uzależnionej i odpowiedzieć na kluczowe pytanie "jak postępować z alkoholikiem?".
10 wskazówek, jak postępować z alkoholikiem, aby pomóc jemu i sobie
1. Przestań obwiniać samego siebie
Jeśli słyszysz z ust alkoholika, że „musi pić przez Ciebie” – nie wierz w to. Bez względu na to, co robisz i jak – obwinianie innych jest dla uzależnionego typowym sposobem zdjęcia z siebie odpowiedzialności za przyznanie się do problemu czy za podjęcie leczenia alkoholizmu. Jego choroba nie jest Twoją winą.
2. Nie wzbudzaj poczucia winy
Rozmawiając z chorym, postaraj się, nie wzbudzać w nim poczucia winy. Alkoholizm jest chorobą, a nie efektem słabego charakteru (więcej o jego przyczynach przeczytasz tutaj).
3. Nie bierz tego osobiście
Jeśli Twój bliski obiecuje poprawę, a następnie znowu wraca do picia, nie bierz tego do siebie i nie traktuj jako celowe, zaplanowane kłamstwo. Alkoholik nie funkcjonuje jak zdrowy człowiek. Nie panuje nad swoimi decyzjami czy byciem konsekwentnym. W momencie obiecywania może być przekonany, że tak zrobi.
4. Nie kontroluj
Członkowie rodzin alkoholików często opowiadają nam o nieudanych próbach kontroli picia chorego. Nieustannie poszukiwali oni sposobów, aby pomóc osobie uzależnionej przestać pić lub jej to uniemożliwić. Wylewanie alkoholu, kontrola rzeczy osobistych, kłótnie, tłumaczenia, zabraniania, ograniczanie, usprawiedliwianie to niektóre ze stosowanych metod. Rodzina powinna pozwolić choremu doświadczyć konsekwencji picia. Czasami najtrudniejszy okres staje się punktem zwrotnym. Wówczas alkoholik często uświadamia sobie w pełni swój problem i decyduje się na leczenie alkoholizmu. Nieustanne niesienie pomocy i próby ratowania osoby uzależnionej mogą opóźniać decyzję o podjęciu terapii.
5. Nie próbuj leczyć
Nie bierz na siebie ciężaru leczenia alkoholika, do tego potrzebny jest wykwalifikowany terapeuta. Uświadom sobie, że nie możesz zmusić do leczenia kogoś, kto nie chce na nie iść. Uzależniony sam musi rozpocząć leczenie alkoholizmu i zawalczyć o powrót do zdrowia, zanim choroba alkoholowa sprawi, że straci wszystko. Pomoc i wsparcie bliskich to dla alkoholików wiele, ale wszystko, co możesz zrobić, to zaoferować swoją pomoc. Decyzja o jej przyjęciu lub nie należy do chorego.
6. Nie ukrywaj problemu
Ukrywanie uzależnienia bliskiej osoby przed otoczeniem, rodziną, tłumaczenie chorego w pracy – znasz to? Postępując w ten sposób, wspierasz chorobę. Upewnij się, że nie robisz niczego, co wzmacnia zaprzeczanie chorobie alkoholowej lub uniemożliwia choremu stawienie czoła naturalnym konsekwencjom swoich działań. Wielu pacjentów naszego ośrodka leczenia uzależnień decyduje się na terapię właśnie wtedy, gdy ich „system wspomagający” przestaje być dostępny.
7. Nie akceptuj niedopuszczalnego zachowania
Godząc się np. na bicie czy złe traktowanie Ty również potrzebujesz terapii. Reaguj, zwracaj się po pomoc. Nie ukrywaj się za poczuciem wstydu, że ktoś się dowie. Tu chodzi o chorobę całych rodzin oraz Twoje bezpieczeństwo i Twoich bliskich.
8. Poszukaj specjalistycznego wsparcia
Nawet jeśli bliska osoba w nałogu nie chce podjąć terapii leczenia alkoholizmu, dobrze jest poszukać grupy wsparcia dla siebie. Zyskasz wiedzę na temat choroby alkoholowej, sposobów jej leczenia i tego, jak żyć z osobą uzależnioną. Pomoże Ci to lepiej zrozumieć problem alkoholizmu i siebie.
9. Rozmawiaj
Rozmawiaj z alkoholikiem poważnie o podjęciu leczenia tylko, gdy jest trzeźwy. Unikaj negatywnych i oceniających opinii. Przygotuj się na każdą odpowiedź i postaraj się zachować spokój. Nie bierz tego osobiście. Daj czas i przestrzeń na podjęcie decyzji i wysłuchaj tego, co chory ma do powiedzenia. Dowiedz się, jak rozmawiać z alkoholikiem. Bądź konsekwentny. Podejmuj rozmowy.
10. Nie kłóć się z alkoholikiem, gdy jest pod wpływem alkoholu
Rozmowa z bliską osobą w stanie upojenia, która nie ma kontroli nad swoim zachowaniem, nie przyniesie oczekiwanego efektu. Alkoholik w takim stanie jest zazwyczaj niezdolny do racjonalnej rozmowy i zrozumienia Twoich argumentów, co może prowadzić do zaostrzenia sytuacji i jeszcze większego konfliktu.
Alkoholizm to przewlekła i niebezpieczna choroba, która może doprowadzić nawet do przedwczesnego zgonu osoby uzależnionej. Niestety, wielu chorych nie potrafi przerwać picia, mimo iż doskonale zdaje sobie sprawę z konsekwencji swojego zachowania.
Obserwowanie członka rodziny pozostającego w nałogu z pewnością jest trudne. Niewiele możesz zrobić, aby mu pomóc, jeśli on sam nie będzie gotowy. Możesz natomiast przestać pozwalać, by czyjś problem z piciem zdominował Twoje myśli i życie. Pamiętaj, najbardziej skuteczne leczenie ma miejsce wtedy, gdy chory chce się zmienić.