Leki z zasady mają pomagać pokonać ból lub inne objawy choroby. Niewłaściwie dawkowane mogą wywołać skutki uboczne. Niektóre przyjmowane przez długi czas lub coraz częściej, mogą uzależniać. Stan ten rozwija się coraz częściej i wiele osób o tym nie wie, ale może dawać zarówno fizyczne, jak i psychiczne objawy. Nasz ośrodek leczenia lekomanii, w Ostrówku pod Warszawą to miejsce, w którym osoby uzależnione od leków otrzymują niezbędną pomoc, by wyjść z nałogu.
Jak leczyć lekomanię?
Lekomania to choroba, polegająca na odczuwaniu przymusu, konieczności przyjmowania leków, najczęściej przeciwbólowych, nasennych, uspokajających, przeczyszczających.
Osoby uzależnione często odwiedzają różnych lekarzy w celu zgromadzania zapasu recept, żeby zapewnić sobie dostęp do leków. Z biegiem czasu zwiększa się dawka i częstotliwość brania lekarstw, a sytuacja, w której może ich zabraknąć, napełnia zdenerwowaniem i niepokojem.
Jeśli cierpisz na lekomanię i szukasz pomocy, to wiedz, że pierwszy i najtrudniejszy krok jest już za Tobą. Ośrodek leczenia lekomanii to miejsce, w którym otrzymasz profesjonalną pomoc.
Teraz wystarczy tylko skontaktować się z nami, żebyśmy mogli doradzić Ci, jak dalej postępować.
Jakie są objawy lekomanii?
Bardzo często uzależnienie zaczyna się po prostu przypadkowo, w określonym kontekście zdrowotnym. Przyjmowanie tabletek na lepszy sen, na ból głowy czy uspokojenie – konsumpcja ta staje się coraz bardziej powszechna, aż nabiera cech uzależnienia, wymagającego coraz większych ilości i coraz częstszego używania. Z biegiem czasu substancja ta staje się niezbędna dla dobrego samopoczucia i możliwości funkcjonowania w życiu codziennym. Abstynencja sprawia fizyczny i emocjonalny dyskomfort.
Typowe objawy lekomanii to:
- poczucie potrzeby coraz bardziej regularnego zażywania leku;
- niemożność przerwania swojej potrzeby;
- poczucie zobojętnienia;
- konieczność ciągłego utrzymywania zapasów przyjmowanej substancji;
- nadmierne wydawanie pieniędzy na medykamenty;
- zażywanie leków jest niezbędne do przezwyciężenia codziennych problemów;
- poświęcanie coraz większego wysiłku na pozyskanie odpowiednich środków.
W momencie odstawienia przyjmowanej substancji pojawiają się również takie objawy jak:
- nerwowość;
- drażliwość;
- bóle mięśni;
- utrata apetytu;
- nudności;
- szybki oddech;
- drgawki;
- płaczliwość.
Obserwujesz u siebie lub u kogoś takie objawy? Szukasz terapii lekomanii w Warszawie lub okolicach? Jesteśmy tu dla Ciebie i czekamy na kontakt!
Od jakich leków można się uzależnić? Typy lekomanii
Lekomania może mieć różne przyczyny. Pod tym względem można wyróżnić typ:
- depresyjny: objawia się bezsennością;
- neurotyczny: uzależnienie związane ze stanami lęku i niepokoju, występują agresywne zachowania;
- psychiatryczny: wtórny skutek choroby psychicznej.
Natomiast pod względem przyjmowanej substancji można rozróżnić typ: morfinowy, kokainowy, haszyszowy, khat, amfetaminowy, halucynogenny, barbituranowy, benzodiazepinowy oraz niebenzodiazepinowy.
Co ciekawe, wśród najczęściej uzależniających leków wymienia się środki nasenne, uspokajające, przeciwbólowe, hormonalne, poprawiające nastrój i dopingujące.
Terapia lekomanii - Warszawa: przebieg leczenia uzależnienia od leków
Każda osoba uzależniona potrzebuje innego czasu terapii, który pozwoli jej na wyjście z nałogu, jakim jest lekomania. Leczenie najczęściej trwa około 5 tygodni (terapia podstawowa). W przypadkach, gdy potrzebna jest dalsza interwencja, terapia w naszym ośrodku jest przedłużana.
- Leczenie lekomanii zawsze rozpoczynamy od uświadomienia pacjentowi swojej choroby. Stawiamy diagnozę oraz staramy się pomóc w rozpoznaniu własnego problemu i utożsamieniu się z nim.
- Pokazujemy pacjentowi, jakie konsekwencje wywołuje lekomania.
- Razem z pacjentem pracujemy nad radzeniem sobie z przymusem przyjmowania leków.
- Wskazujemy i uświadamiamy pacjentowi, jak działa uzależnienie.
- Razem z pacjentem wypracowujemy nowe sposoby radzenia sobie z rzeczywistością
- Uczymy asertywnych zachowań w sytuacjach, kiedy nałóg może łatwo wrócić.
- Ważnym elementem terapii są także grupy wsparcia (terapia grupowa)
- Uczymy pacjenta ostrożności i natychmiastowego reagowania w momencie, gdy istnieje możliwość powrotu do nałogu.
- Terapia lekomanii pod Warszawą, w naszym ośrodku, ma na celu całkowitą akceptację uzależnienia od leków przez pacjenta oraz umiejętność radzenia sobie z problemem zarówno w ośrodku, jak i w codziennym życiu.
Naszym pacjentom zapewniamy również zajęcia sportowe, spotkania z wyjątkowymi ludźmi, uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych. Jesteśmy przekonani, że takie działania oraz spokojna i rodzinna atmosfera naszego ośrodka sprzyjają wyciszeniu i skupieniu się na walce ze swoim uzależnieniem od leków.
Wsparcie dla członków rodziny
Skutki uzależnienia pacjenta od leków często dotykają ich rodziny i bliskich. Oferujemy także wsparcie dla nich. Prowadzimy konsultacje oraz warsztaty dla osób potrzebujących wsparcia. Uzależnienie od leków dotyka nie tylko osobę chorą, ale oddziałuje także na każdego członka rodziny. Bezradność i patrzenie, jak bliska osoba cierpi przez nałóg, jest bardzo obciążające, dlatego leczenie lekomanii obejmuje także wspieranie rodziny osoby z problemem. Uzależnienie od leków to wyniszczająca choroba. Leczenie wymaga decyzji i zaangażowania osoby dotkniętej nałogiem i wsparcia ze strony najbliższych w trakcie i po terapii. W naszym ośrodku leczenia lekomanii pod Warszawą realizujemy terapie skupiające w sobie również elementy edukacji rodzin osób uzależnionych w kwestii choroby, dzięki czemu leczenie uzależnienia od leków przebiega jeszcze skuteczniej.
Tygodniowe warsztaty podtrzymujące
Organizujemy tygodniowe indywidualne warsztaty podtrzymujące dla wszystkich, którzy skorzystali z terapii w naszym ośrodku leczenia lekomanii pod Warszawą. Zadaniem warsztatów jest podtrzymanie i wzmocnienie pozytywnych zmian oraz wsparcie pacjentów. Zachęcamy do uczestnictwa. Zapraszamy do kontaktu.
Leczenie lekomanii odbywa się w naszym prywatnym ośrodku, który znajduje się w spokojnym sąsiedztwie stolicy. Swoją ofertę kierujemy do klientów zamieszkujących miasto Warszawa, a także inne regiony Polski. Uzależnienie od leków i podjęcie pracy nad sobą nie jest powodem do wstydu – pamiętaj o tym. Pragniemy dotrzeć do jak najszerszego grona osób dotkniętych chorobą i nieść im profesjonalną pomoc.
Opinie
Mike
ELA
RODZICE RAFAŁA
Marek Wąs
Przemek
FAQ
Jak każde inne uzależnienie, lekomania powinna być leczona profesjonalnie, pod kontrolą lekarską i z poradnictwem psychologicznym. Wskazane jest, aby odstawianie leków odbywało się świadomie i stopniowo. Dzięki temu powoli zostają wyeliminowane skutki spowodowane brakiem substancji w organizmie. Warszawa jest miejscem, w którym na leczenie lekomanii można udać się do naszego nowoczesnego ośrodka terapii uzależnień OD-NOWA. Na miejscu czekają profesjonaliści, którzy otaczają pacjentów opieką i zrozumieniem.
Terapia podstawowa w przypadku uzależnienia od leków trwa 5 tygodni. Jednak w naszym ośrodku leczenia lekomanii, pod Warszawą w Ostrówku, nie stosujemy sztywnych ram terapii lekomanii na NFZ. Jako placówka prywatna podchodzimy indywidualnie do każdego pacjenta. Dlatego wszystko zależy od tego, jak bardzo zaawansowana jest lekomania. Leczenie, jeżeli stan uzależnionego tego wymaga, może trwać dłużej.
Konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na samo uzależnienie, ponieważ wiele osób nadal uważa, że lekomania nie jest czymś poważnym. Tymczasem to powszechne zjawisko, które coraz częściej niszczy zdrowie i życie. Samodzielne pokonanie uzależnienia nie jest łatwe, a czasami wręcz niemożliwe. Dlatego w spokojnej, empatycznej rozmowie z lekomanem, daj mu do zrozumienia, że jesteś jego wsparciem, przyjacielem, a nie wrogiem. Jeśli identyfikujesz tę zależność u znajomego, krewnego lub kogoś bliższego, poszukaj profesjonalnej pomocy.
Najważniejsze to przedstawić osobie uzależnionej argumenty za tym, że terapia lekomanii to w istocie jedyne wyjście i namówić ją, by skorzystała z ośrodka leczenia lekomanii. W pojedynkę trudniej wygrać z nałogiem, ale z odpowiednią opieką specjalistów można z niego wyjść. W naszym ośrodku terapia lekomanii przeznaczona jest dla osób z Warszawy i nie tylko.
Nadmierne przyjmowanie leków, których organizm nie potrzebuje, powoduje szereg uszkodzeń. Nie jest tajemnicą, że nawet w odpowiedniej ilości środki farmakologiczne mogą powodować skutki uboczne. Dlatego należy je stosować wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku nieleczonej lekomanii skutki obejmują:
- zatrucie organizmu, w tym: pocenie się, wymioty, zawroty głowy, tachykardia, biegunka, zmiana zachowania, nadmierne wydzielanie śliny i uczucie uspokojenia, obniżone ciśnienie krwi, halucynacje itp.;
- niebezpieczeństwo interakcji między lekami i innymi substancjami, takimi jak alkohol;
- uszkodzenie i niewydolność narządów wewnętrznych, np. zapalenie błony śluzowej żołądka i wrzody, marskość wątroby, zawał mięśnia sercowego, niewydolności serca, demencja;
- przedawkowanie i śmierć.
Dlatego konieczne jest staranne leczenie lekomanii (Warszawa ma na tym polu szeroką ofertę, mi. nasz ośrodek w Ostrówku). Nie sposób w uproszczeniu wymienić kroków czy wskazówek, które rozwiązują tak złożony problem. Konieczne jest zadbanie o to, by osoba uzależniona od leków miała wielodyscyplinarną opiekę w ramach terapii w ośrodku leczenia lekomanii.
Nasz ośrodek leczenia lekomanii w Warszawie to miejsce, które zapewnia każdemu choremu niezbędne wsparcie.